ΒΙΚΥ ΛΕΑΝΔΡΟΣ και EUROVISION συνδέονται άμεσα. Πρώτη συμμετοχή το 1967 (4η θέση), αλλά το 1972 κερδίζει το πρώτο βραβείο με το Après Toi που κάνει ρεκόρ πωλήσεων. Η ίδια γίνεται παγκόσμιο είδωλο και ακούγεται μέχρι την Ιαπωνία. Η θρυλική ΜΑΝΙΝΑ, το 1974 παρουσιάζει ”ΤΑ ΕΙΔΩΛΑ ΤΟΥ ’74” και φυσικά δεν μπορεί να λείπει η ΒΙΚΥ, που μια ολόκληρη γενιά ταυτίζεται μαζί της και με τα τραγούδια της. Από την πρώτη της συνέντευξη το 1966 (βλέπε VICKY ein!), δεν άλλαξαν πολλά για εκείνη, εκτός του ότι κατάφερε να κερδίσει το διεθνές κοινό. Συνεχίζει το κολύμπι, και προστέθηκε και το τέννις. Συνεχίζει το διάβασμα γενικώς, και στα φάγητα, άλλαξε εντελώς το ..
μενού της με γιαούρτι και όλα τα γαλακτερά. Δήλωνε 23 χρονών (δυο χρονάκια τα έκρυβε τότε!) και ένιωθε υπερήφανη και χαρούμενη για τις κατακτήσεις της. Στα χρόνια που ήρθαν, έκανε δίσκους σε 8 γλώσσες, μεγάλωσε τρία παιδιά, έγινε βαρώνη, αρνήθηκε να αναλάβει το γερμανικό Υπουργείο πολιτισμού και βραβεύτηκε με χρυσούς, πλατινένιους δίσκους και διεθνή βραβεία. Για εμάς θα αντιπροσωπεύει πάντα ”Μια γλυκειά εποχή, που μόνο για αγάπη μιλούσες” γιατί ”Αναμνήσεις μένουν οι ωραίες στιγμές, τα φιλιά, οι όρκοι κι οι χαρές. Ο καιρός κυλάει κι οι αγάπες περνούν κι οι καρδιές μας όλα τα ξεχνούν…”
Σχόλια για αυτό το άρθρο