Η ΤΑΜΜΥ και οι ΣΑΟΥΝΤΣ κατορθώνουν να συνδεθούν τόσο στενά ηχητικά, ώστε να αποτελέσουν ένα περιζήτητο σύνολο. Εμφανίζονται με μεγάλη επιτυχία σε νυχτερινά κέντρα, δίνουν ρεσιτάλ και κάνουν τουρνέ στην επαρχία. Ο νεαρόκοσμος ενθουσιάζεται και τους αποθεώνει. Παράλληλα, η Τάμμυ γυρίζει και μόνη της δίσκους με συνοδεία ..
μεγάλης ορχήστρας. Η έξοχη ερμηνεία της στα τραγούδια, μιλάει στις καρδιές όλων των νεαρών φίλων του μοντέρνου τραγουδιού. ”ΕΣΕΝΑ ΠΟΥ ΣΕ ΞΕΡΩ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ”, ”ΑΝ ΦΥΓΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ”, ”ΒΡΟΧΗ ΚΑΙ ΔΑΚΡΥΑ”, ”ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΓΛΥΚΕΙΑ”, ”ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ”, ”ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΠΙΤΙ”, ”ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΜΗΝ ΚΛΑΙΣ” είναι μερικές μόνο από τις μεγάλες επιτυχίες. Το 1970 αποφασίζει να κάνει μόνη της καριέρα και αφήνει τους ΣΑΟΥΝΤΣ. Για 8 χρόνια συνεργάζεται με σημαντικούς συνθέτες, ενώ περνάει και από το ”εθνο-ποπ” που ανθεί τότε (θυμάστε το ”ΦΑΙΝΩ, ΚΕΝΤΩ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΩ” άραγε;). Μετά από 12 χρόνια στο τραγούδι, αποφασίζει να κλείσει αυτό το κεφάλαιο. Παντρεύεται τον μουσικό ΝΙΚΟ ΚΑΡΑΧΑΛΙΟ και αποκτά δύο κόρες. Η μεγαλύτερη, η ΤΖΩΡΤΖΙΝΑ, δεν ξεφεύγει από τους μουσικούς δρόμους των γονιών της, το μήλο κάτω απ’ τη μηλιά θα πέσει, και γίνεται τραγουδίστρια. Οι περισσότεροι την μάθαμε φέτος, με την συμμετοχή της στα υποψήφια Ελληνικά τραγούδια για την EUROVISION που γίνεται απόψε. Να της ευχηθούμε ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και μακάρι να γράψει τη δική της ιστορία στο χώρο του τραγουδιού.
Σχόλια για αυτό το άρθρο