Και το φετινό Φεστιβάλ πραγματοποιείται σε συνεργασία με την Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών, και το Δήμο Νίκαιας – Αγ,Ι. Ρέντη, ενώ υποστηρίζεται από το Smart Park στα Σπάτα, όπου και πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία και υψηλή συμμετοχή του κοινού, η πρώτη φάση του φεστιβάλ.
Συγκεκριμένα κάθε Σάββατο από τον Ιανουάριο στο Smart Park πραγματοποιήθηκαν οι λεγόμενες προεκδηλώσεις οι οποίες αποτέλεσαν προπομπό του φεστιβάλ και παρακολούθησαν 15.000 επισκέπτες. Έλληνες καλλιτέχνες και συγκεκριμένα οι: Loaf, Lyne82, Same84, CacaoRrocks, ThisisOpiumCoocless, ζωγράφισαν με την παρουσία και την συμμετοχή του κοινού του πολυσύχναστου εμπορικού κέντρου στα Σπάτα σε σταθερό BillBoardστο πλαίσιο του InteractiveEventLe mur Athens («Ο τοίχος»), δημιουργώντας πρωτότυπα έργα που στη συνέχεια θα δημοπρατηθούν. Ενήλικες και παιδιά ήρθαν έτσι σε επαφή με την τέχνη και τα μυστικά του street art.
Οι εκδηλώσεις αυτές θα συνεχιστούν κάθε Σάββατο στον φιλόξενο χώρο του Smart Park μέχρι τις 30/06/2014 και θα συνοδεύονται από μουσικές εκδηλώσεις και διάφορα Happenings, διαφορετικά κάθε φορά (Ζογκλέρ, Θέατρο Δρόμου, Μίμοι, κλπ.) και γινονται σε συνεργασία με το Ιδρυμα LeMurστο Παρισι.
Το AthensStreetArtFestival 204 θα συνεχίσει δυναμικά τις εκδηλώσεις του και τους επόμενους μήνες, για να κορυφωθεί τον προσεχή Ιούνιο, με τη συμμετοχή 30 Ευρωπαίων και Ελλήνων καλλιτεχνών, οι οποίοι επιλεκτικά θα ζωντανέψουν με τις δημιουργίες τους και άλλους χώρους, δημόσια κτίρια του αστικού ιστού σε διάφορους δήμους της Αττικής, βιομηχανικά κτήρια και αποθήκες. Σύντομα θα ανακοινωθούν και άλλοι σημαντικοί φορείς που θα υποστηρίξουν το φεστιβάλ και θα του παραχωρήσουν και άλλους χώρους, ώστε το Athens Street Art Festival 2014 να αγκαλιάσει ακόμα περισσότερο την πόλη μας, να επεκταθεί στην ευρύτερη Αθήνα να γίνει πιο πολύ μέρος της ζωής και της καθημερινότητας του πολίτη.
Πιο συγκεκριμένα στο πλαίσιο του πολυδιάστατου αυτού Φεστιβάλ, θα ανακοινωθούν ποικίλες ακόμα δράσεις που θα πραγματοποιηθούν στους επόμενους μήνες, σε συνεργασία με δήμους και δημόσιους φορείς.Από τις 01/03/2104 μέχρι τις 30/06/2104 θα έρθουν τμηματικά οι 30 Ευρωπαίοι StreetArtists, με πρώτους τους Ελβετούς, οι οποίοι σε συνεργασία με 30 ‘Ελληνες StreetArtists θα εκτελέσουν, περισσότερα από 300 έργα Graffiti, και StencilArt, ζωγραφικής, εγκαταστάσεις και NewMedia, διερευνώντας θέματα της αστικής αισθητικής.
Το πρόγραμμα του το Φεστιβάλ περιλαμβάνει ακομη τις εξης παραλληλες δρασεις
· Έκθεση φωτογραφίας της AngeliqueKourounis με θέματα graffiti στην Ελλάδα. Θα παρουσιαστεί ένα σπάνιο και οργανωμένο υλικό που αποτελεί το κοινωνικό ίχνος της περιόδου κρίσης της Ελλάδας.
- Έκθεση έργων δύο ξένων καλλιτεχνών και ενός Έλληνα στην galleryAENAON
- Προβολή ντοκιμαντέρ και ταινιών σχετικές με το StreetArt
- Επιστημονική ημερίδα με θέμα : Ανάλυση του φαινομένου StreetArt. Και πολλές άλλες εκπλήξεις που θα ανακοινώνονται πριν τις δράσεις.
Στόχοι του φεστιβάλ είναι:
- Να προβάλλει ότι η Ελλάδα παρά την κρίση που αντιμετωπίζει, η οποία και αποτελεί το θέμα της διοργάνωσης, Crisis ? WhatCrisis ? μπορεί να πρωτοπορεί διοργανώνοντας σημαντικά καλλιτεχνικά γεγονότα, χωρίς καμία κρατική οικονομική συνδρομή, αλλά με την συνεργασία ιδιωτικών και δημόσιων φορέων και κυρίως χάρη στη διάθεση, την προσπάθεια και την αποφασιστικότητα των εμπλεκομένων στο φεστιβάλ.
- Να προβάλλει έμπρακτα τις έννοιες:ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ, ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ,ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ, ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ, ΕΞΩΣΤΡΕΦΕΙΑ, ΣΥΜΠΡΑΞΗ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ, ΕΠΑΦΗ ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ ΜΕ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ
Nα γίνουν έργα σε όσο το δυνατόν περισσότερα σχολεία.
- Να αναδείξει την διαφορά των έργων graffiti, που προβάλλουν απόψεις, επώνυμα και με αναγνωρίσιμη προσωπική γραφή ή ασκούν κοινωνική κριτική, σε αντιπαράθεση με τις παρεμβάσεις αμφίβολης έως ανύπαρκτης καλλιτεχνικής αξίας σε δημόσιους χώρους.
- Να εξετάσει τον τρόπο με τον οποίο οι καλλιτέχνες σήμερα ανταποκρίνονται στα μηνύματα της εποχής, στα σύμβολα του αστικού περιβάλλοντος και να προβάλει την κοινωνική ευαισθητοποίηση.
Σχόλια για αυτό το άρθρο