«Κάθε φορά που λερώνω τα χέρια μου με χρώματα, η κάθε μικροσκοπική πιτσιλιά που στεγνώνει στο δέρμα μου είναι αρκετή για να βιώσω έντονα πως κάτι καθαρό και αληθινό ετοιμάζεται να γεννηθεί».
Γιώργος Κανονίδης
Ο Γιώργος Κανονίδης είναι αυτοδίδακτος καλλιτέχνης και ζει στην Αθήνα. Γεννημένος στην Πτολεμαΐδα στις 30 Σεπτεμβρίου 1978, ζωγραφίζει όσα χρόνια θυμάται τον εαυτό του έχοντας πάντα την υποστήριξη της οικογένειάς του.
Το έργο του αντλεί έμπνευση από όσα διαδραματίζονται καθημερινά γύρω του και του προκαλούν εναλλαγή συναισθημάτων, το φως, το σκοτάδι, τη φύση, τους ήχους. Επηρεασμένος από τον αφηρημένο εξπρεσσιονισμό, παντρεύει στον καμβά του χρωματικούς συνδυασμούς και συναισθηματικές καταστάσεις δημιουργώντας ένα πεδίο θέασης όπου αποτυπώνονται σκέψεις, οράματα, αισθήσεις κι εμπειρίες.
Μέσα από μια αδιάκοπη και επιφορτισμένη με πάθος διαδικασία που βασίζεται στην παρατήρηση και τη διάθεση για πειραματισμό, ο καλλιτέχνης, προκειμένου να ικανοποιήσει την ακόρεστη ανάγκη του για έκφραση και δημιουργία, επιδίδεται σε μια διαρκή προσπάθεια βουτώντας, όπως χαρακτηριστικά λέει, στο χάος, για να συλλάβει τη μοναδικότητα της στιγμής, να την ντύσει με χρώμα και να της δώσει υπόσταση.
Έργα του Γιώργου Κανονίδη περιλαμβάνονται ήδη σε ιδιωτικές συλλογές σε Ελλάδα και εξωτερικό.
Η πρώτη ατομική του έκθεση με τίτλο #1 φιλοξενείται στο Βρυσάκι Χώρο Τέχνης και Δράσης (Βρυσακίου 17, Πλάκα) από τις 30 Σεπτεμβρίου ως τις 6 Οκτωβρίου 2016.
Στη συνέχεια, η έκθεση θα ταξιδέψει στις ΗΠΑ όπου σε συνεργασία με το RH Contemporary Art θα φιλοξενηθεί εκθεσιακά και διαδικτυακά για ένα χρόνο.
Σχόλια για αυτό το άρθρο