Οι λάτρεις της Μυκόνου ονειρευόμασταν ότι αυτό το καλοκαίρι θα είναι “όπως παλιά”. Χωρίς το μονότονο νταβαντούρι, τις αρπαχτές και το ανελέητο ξεπούλημα σε πάρτι άνιμαλς από όλον τον κόσμο. Τα τελευταία χρόνια οι περισσότεροι πάνε στο νησί για να βγάλουν τα απωθημένα τους. Έλα όμως που η Μύκονος είναι και το μεγάλο απωθημένο των Ελλήνων. Τη βρίζουν με την πρώτη ευκαιρία αλλά όλοι πιστεύουν πως δικαιούνται να πάνε. Οτιδήποτε γίνεται στη Μύκονο παίρνει τεράστιες διαστάσεις. Έτσι αυτό το τριήμερο που δεν ήρθαν οι “άγριοι” από το εξωτερικό το νησί γέμισε με δικούς μας. Βασικά τα γνωστά σελέμπριτις “που ζουν το όνειρο”. Το σέλφι δούλεψε μανιωδώς, το κλασικό showoff στο πολυπόθητο νησί, οι πόζες με τα συνηθισμένα πολιέστερ giveaway ρούχα που έχουν κατακλύσει το instagram των εγχώριων ρετουσαρισμένων μέχρι θανάτου influencers μας, σε mykonian φόντο. Φάση γιόλο.
Και αντί να χαρούν την ομορφιά του νησιού έσπευσαν και πάλι στα μπαρς με το μονότονο νταπα ντούπα – “έλα μωρέ σιγά τον κορωνοϊό τώρα.. ας αρπάξουμε ότι προλάβουμε”… Έτσι παραδειγματικά έκλεισε ένα στέκι που αν είχε ακολουθήσει τη νέα τάξη πραγμάτων θα ήταν ένας πραγματικός παράδεισος που θα δούλευε ρολόι. Και έτσι κινδυνεύει ένα νησί ολόκληρο να περάσει μία πολύ δύσκολη σεζόν ενώ είχε τα πάντα υπέρ του. Πόσο κρίμα για τους σοβαρούς επιχειρηματίες που έχουν επενδύσει σε υπέροχα δωμάτια, φαγητό, παραλίες και αναβαθμίζουν το νησί. Που περίμεναν υπομονετικά το δειλό άνοιγμα και την 1η Ιουλίου και ίσως θυσιαστούν στο βωμό του γιόλο.
Φυσικά το μαγαζί της Μυκόνου έκανε το επικοινωνιακό “μπαμ” αντί για τα δεκάδες άλλα και στην Αθήνα και στην υπόλοιπη Ελλάδα που ακολούθησαν τη φιλοσοφία της αρπαχτής, του στριμωξιδιού και του ποτού στα όρθια. Δεν ξέρω αν ο υπόλοιπος πλανήτης έχει τόσο κέφι να παρτάρει λες και δεν υπάρχει αύριο στη μέση της πανδημίας. Σίγουρα θέλει να χαλαρώσει και να απολαύσει ποιοτικές διακοπές σε ένα όμορφο ασφαλές μέρος.
Ας βάλουμε μυαλό και ορισμένοι να σταματήσουν να μαγαρίζουν πια αυτό το μαγικό νησί που λέγεται Μύκονος.
Στο post αυτό ανεβάζω φωτογραφίες της Μυκόνου που όλοι αγαπήσαμε.
Σχόλια για αυτό το άρθρο