Αν και έχει σκηνοθετήσει μερικές από τις πιο επιτυχημένες σειρές στην τηλεόραση, στο θέατρο σκηνοθετεί για πρώτη φορά, και τα πήγε περίφημα. Ο Πάνος Κοκκινόπουλος διάλεξε ένα έργο καθόλου εύκολο , που κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών, παρότι το θέμα του είναι ..
αρκετά σκληρό. Οι ερμηνείες των ηθοποιών είναι καθηλωτικές. Η Παναγιώτα Βλαντή στον δύσκολο ρόλο της μητέρας που ψάχνει τη δεκάχρονη χαμένη κόρη της, είναι συγκλονιστική. Βρίσκεται στην πιο ώριμη στιγμή της καριέρας της και μ’ αυτό το ρόλο, προχωράει ακόμα ένα βήμα πιο πέρα. Αν και έρχεται από μια πρόσφατη θεατρική επιτυχία, κατάφερε να μην θυμίζει τίποτα από τον προηγούμενο ρόλο.
Το ίδιο ισχύει και για τον Αντώνη Καρυστινό. Έβγαλε από πάνω του εντελώς τον ανθυπολοχαγό της Κούβας, και έγινε ο ‘’Κακός Λύκος’’ του FROZEN. ΄Εχει στιγμές που καταφέρνει να σε παρασύρει και να τον ταυτίσεις απόλυτα με τον …ήρωα(;) που υποδύεται.
Πολύ καλή και η Μαρία Καλλιμάνη σαν ‘’ερευνήτρια’’ που προσπαθεί να κατανοήσουμε, γιατί κάποιος οδηγείται σε μια τέτοια κατάσταση, σαν κι αυτή που βιώνουν οι πρωταγωνιστές του FROZEN.
Επίσης, στο ρόλο του δεσμοφύλακα εμφανίζεται ο Χρήστος Καπενής.
Στην επίσημη πρεμιέρα, τα ‘ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ’ και ο ’ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΚΥΚΛΟΣ’ ήταν εκεί! Ο Στέλιος Μάινας με τη συζυγό του, Κάτια Σπερελάκη, ο Βασίλης Ρίσβας, η Ράνια Παπαδάκου και ο Δημήτρης Μάριζας.
Ακόμη, η Κατερίνα Καραβάτου και ο Κρατερός Κατσούλης, η Ναταλία Δραγούμη, ο Μηνάς Χατζησάββας, ο Αργύρης Γκαγκάνης, η Μαρία Ζορμπά, ο Βασίλης Βασιλόπουλος, ο Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος, ο Αχιλλέας Χαρίτος, ο ζωγράφος Γιώργος Νικολαϊδης, η πάντα γλυκειά Αντιγόνη Δρακουλάκη και ο totally ξανθός Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης.
Επειδή τα φλας άστραψαν αποκλειστικά πολλές φορές, ακολουθεί και δεύτερο φωτογραφικό μέρος…
Frozen
της Bryony Lavery
Η εξουσία του serial killer
στο φως της επιστήμης και της συγγνώμης.
Μετάφραση: Μαργαρίτα Δαλαμάγκα – Καλογήρου
Σκηνοθεσία: Πάνος Κοκκινόπουλος
Σκηνικά – Κοστούμια: Ντόρα Λελούδα
Φωτισμοί: Γιάννης Δρακουλαράκος
Μουσική Επιμέλεια: Πάνος Κοκκινόπουλος
Επιμέλεια κίνησης: Πέρσα Σταματοπούλου
Sound design: Γιώργος Παπαγεωργίου
Βοηθός σκηνογράφου: Φωτεινή Ζαριφοπούλου
Βοηθός σκηνοθέτη: Χρήστος Καπενής
Β’ βοηθός σκηνοθέτη: Τέτη Καλαφάτη
Παίζουν:
Αγκνέτα: Μαρία Καλλιμάνη
Νάνσυ: Παναγιώτα Βλαντή
Ράλφ: Αντώνης Καρυστινός
Δεσμοφύλακας: Χρήστος Καπενής
Μια παράσταση που θα σας αφήσει το σημάδι της….
Σχόλια για αυτό το άρθρο