Η Ερασμία, η περιπτερού. Με κάποια μόρφωση, αλλά και ”την κατάρα να μείνει χήρα στα εικοσιδυό της”. Και με μια κόρη να μεγαλώσει. Στην μικρή κοινωνία που ζούνε, με τα αυστηρά επαρχιακά ήθη, οι επιλογές είναι ελάχιστες. Όταν η κόρη θα παντρευτεί τον Αργύρη, που τηρεί το λόγο του σαν συμβόλαιο -από κει και το παρατσούκλι ”συμβολαιογράφος”- αλλά διαθέτει και ”σπάνιο αναπαραγωγικό όργανο”…μεγάλου μεγέθους, η ζωή της Ερασμίας θα αλλάξει. Το φινάλε θα ..
είναι μια συγγνώμη προς όλους και για όλα…
Η Υρώ Μανέ είναι η Ερασμία. Ξεχνάς ότι πρόκειται για μια σπουδαία ηθοποιό που ερμηνεύει ρόλο, πιστεύεις ότι βλέπεις την περιπτερού στη σκηνή να μας αφηγείται τη ζωή της. Και όχι επειδή είναι η τέταρτη χρονιά και θα μπορούσε να μιλήσει κανείς πια για ευκολία. Από την πρώτη στιγμή, από το πρώτο ανέβασμα, η Υρώ ταυτίστηκε με την ηρωίδα του ”Συμβολαιογράφου”. Το έργο αυτό. σε σκηνοθεσία του Γιώργου Καραμίχου, βρήκε την ιδανική ερμηνεύτρια στο πρόσωπο και στο ταλέντο της Μανέ. Δεν μπορώ να σκεφτώ καμιά άλλη που θα μπορούσε να γίνει η Ερασμία!
Ο ”Συμβολαιογράφος” του Νίκου Βασιλειάδη, επανήλθε στη σκηνή του ”ΕΝ ΑΘΗΝΑΙΣ” και στην πρεμιέρα, το cosmopoliti που αγαπάει το θέατρο, ήταν εκεί. Την παράσταση είδαν μεταξύ άλλων, ο Πέτρος Φιλιππίδης, ο Παντελής Θαλασσινός, η Κατερίνα Καραβάτου, ο Κρατερός Κατσούλης, ο Δημήτρης Μαυρόπουλος, ο Βασίλης Κατσικονούρης, ο θεατρικός επιχειρηματίας Κάρολος Παυλάκης, ο Βασίλης Παλαιολόγος, ο Ζαχαρίας Ρόχας, ο Πάνος Ρεντούμης και άλλοι. Παρών φυσικά και ο παραγωγός (που είναι και εξαίρετος μουσικός) Γιάννης Μακρίδης.
Μετά το τέλος της παράστασης, η πρωταγωνίστρια δέχτηκε συγχαρητήρια απ’ όλους και τους ευχαρίστησε που την τίμησαν με την παρουσία τους. Και εμείς σ΄ευχαριστούμε Υρώ!! ”Και ο νοών, νοείτω”…
Βασίλης Νάτσιος
Σχόλια για αυτό το άρθρο