Κάποιους ανθρώπους- και δυστυχώς είναι ελάχιστοι τους αναζητάς όπως ο Διογένης με το φανάρι τους περιβάλλει ένα φως ,όταν τους γνωρίσεις από κοντά ,έστω και αν είναι η πρώτη φορά. Και αυτό το φως που εκπέμπουν είναι το εσωτερικό φως που βγαίνει μέσα από την ψυχή τους δηλαδή η καλοσύνη ,η σεμνότητα, η διακριτικότητα, η ευγένεια, το ήθος, η αξιοπρέπεια ,η ποιότητα ,η γενναιοδωρία ,η αλήθεια, η απλότητα και η έντονη προσωπικότητά τους! Αυτά τα προτερήματα μου μετέδωσε η κυρία- με όλα τα γράμματα κεφαλαία- Πόπη Καρύδα κατά τη διάρκεια της συνομιλίας μας .Αν δεν γνωρίζει κάποιος ότι είναι κάτοχος αυτής της τόσο επιτυχημένης εταιρείας θα θεωρήσει ότι είναι μία απλή καθημερινή γυναίκα, η οποία χαίρεται με τις πιο μικρές χαρές της ζωής και ζει ευτυχισμένη με την οικογένειά της !Γοητευτική ,φινετσάτη ,καλοντυμένη χωρίς κραυγαλέα λογότυπα μεγάλων οίκων που φαίνονται από χιλιόμετρα μακριά, ,προσηνής ,πνευματώδης , μορφωμένη με άψογη χρήση της ελληνικής γλώσσας, με αίσθηση του χιούμορ ,μετρημένη ανεπιτήδευτη σε υπερβολικό βαθμό , σε κατακτά από την πρώτη κιόλας στιγμή .Άλλωστε ,απεχθάνεται και καλά κάνει -τους δήθεν ,αυτούς που θεωρούν τους εαυτούς τους υπεράνω όλων και το διατυμπανίζουν με κάθε τρόπο, γατί είναι κενοί αέρος και είναι ο μόνος τρόπος για να προβάλλονται, δεν εμφανίζεται σε κοσμικές εκδηλώσεις ή in στέκια για να τη δουν και να κάνει την εμφάνισή της παρά μόνο σε χαλαρά ,όπως λέει και η ίδια ,μέρη και δεν δηλώνει την ιδιότητα της ,δεν προσπαθεί να προβληθεί ή να φωτογραφηθεί για τη ματαιοδοξία της ,γιατί δεν έχει. Αυτό που έχει είναι η αξία της! Περνά τον ελεύθερο χρόνο της με τις φίλες της πίνοντας ένα ποτήρι κρασί ή έναν καφέ και αγαπά ιδιαίτερα το θέατρο. Σέβεται τον πλησίον της ,είναι αλληλέγγυα και κάνει πολλές αγαθοεργίες( σ.σ. αυτά δεν μου τα αποκάλυψε τα γνωρίζω ,όμως, εγώ και τα γράφω εν αγνοία της )και στηρίζει πολύ το Μ.Α.Ζ.Ι της Θεσσαλονίκης. Τέτοιες γυναίκες που λάμπουν σαν διαμάντια, όχι από τα κοσμήματα που φορούν για επίδειξη ,αλλά εξαιτίας της εσωτερικής λάμψης του χαρακτήρα τους και της εξωτερικής γοητείας και αριστοκρατικότητας , τέτοιες πραγματικές κυρίες ,με όλη τη σημασία της λέξης ,λείπουν από την εποχή μας …Με την ευγένεια και τη σεμνότητα που την διακρίνουν αδιαμφισβήτητα, απάντησε στις γνωστές 10 +1ερωτήσεις μου χωρίς φόβο αλλά με πολύ πάθος.
-Ως executive στέλεχος της εταιρείας ηλεκτρικών οικιακών συσκευών ‘’ Καρύδα Καλλιόπη και ΣΙΑ ΕΕ’’, μέλους του ομίλου ‘’Αμοιρίδης-Σαββίδης ΑΕ’’ της MORRIS μιλήστε μου για την εταιρεία σας.
-Ξεκίνησε το 1999 και αναδείχτηκε μέσα από μία επώδυνη οικονομική κρίση σε ένα μικρό χώρο της Βόρειας Ελλάδας και κατάφερε σήμερα να είναι μία από τις μεγαλύτερες εμπορικές εταιρείες στον χώρο της.
1.Δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς…
Τους δικούς μου ανθρώπους, την οικογένεια μου.
2.Που ξοδεύεις τα χρήματα σου;
Καλό είναι τα χρήματα να μην τα ξοδεύεις, να μην τα σπαταλάς.
Τα χρήματα είναι απλώς το μέσο για να κάνεις πράγματα που θα γεμίσουν την ψυχή σου. Ένα δώρο σε έναν φίλο, ένα δώρο σε εσένα, ένα ταξίδι, ένα ωραίο γεύμα με φίλους, ένα δώρο σε έναν άγνωστο…Δεν είναι σπατάλη, επένδυση είναι, γεμίζει η ψυχή σου, χαίρεται το μέσα σου.
3.Ποια είναι η χειρότερη συνήθειά σου;
Είναι ελάττωμα και προτέρημα μαζί. Συγκαταλέγω τον εαυτό μου στους οργανωτικούς και τελειομανείς ανθρώπους, πράγμα το οποίο κάποιες φορές μπορεί να γίνει αρκετά κουραστικό και εξαντλητικό. Το σημαντικό είναι ότι το αναγνωρίζω και προσπαθώ να το ελέγξω.
4. Ποια είναι η συνήθεια που απεχθάνεσαι στους άλλους;
Το ψέμα.
5.Ποια είναι η καλύτερη συμβουλή που σου έχουν δώσει;
Να ζεις τη στιγμή. Η ευτυχία είναι στιγμές, ο έρωτας, η αγάπη, μια χαρούμενη ανάμνηση. Μην χάνεις τον καιρό σου άσκοπα, μη τον ξοδεύεις.
- Ποια θεωρείς την πιο υπερεκτιμημένη αρετή;
Την ειλικρίνεια. Στο όνομα της ειλικρίνειας είναι αρκετοί αυτοί που γίνονται αγενείς. Σίγουρα η αλήθεια είναι πολύ σημαντική. Αλλά και η ευγένεια επίσης.
- Τι κάνεις για να χαλαρώσεις;
Διαβάζω βιβλία, πολλά βιβλία, από μικρό παιδί.
- Τι θα άλλαζες στην Θεσσαλονίκη;
Απολύτως τίποτα. Χρόνο με το χρόνο η Θεσσαλονίκη μας εξελίσσεται, μεγαλώνει και μεγαλώνουμε μαζί της. Τι πιο ωραίο; Αγαπώ αυτή την πόλη, τους ανθρώπους της, τη βροχή και τον ήλιο της. Νιώθω ευγνώμων και το λέω μέσα από την καρδιά μου που ζω στην ωραιότερη πόλη του κόσμου!
- Ποιο είναι το motto σου στη ζωή;
Μην κάνεις στους άλλους αυτά που δε θες να σου κάνουν.
10. Πες μου τρία πράγματα που σε κάνουν ευτυχισμένη;
-Τα δύο υπέροχα παιδιά μου, τα κορίτσια μου!
– Ο αγαπημένος μου άνδρας, συνοδοιπόρος, φίλος, σύντροφος. Ο άνθρωπος μου.
– Μία βόλτα, ένας καφές στο μπαλκόνι με φίλους ή με έναν φίλο ανταλλάσσοντας αληθινές κουβέντες ,ώσπου να πάρει να βραδιάζει.
Σχόλια για αυτό το άρθρο