Την Πέμπτη 5 Ιουνίου, ώρα 8.00μμ, είναι τα εγκαίνια. Ανοίγουνε τα ρολά των καταστημάτων και σας παρουσιάζονται τα έργα των ομάδων που συμμετείχαν στην έκθεση Ίχνη Εμπορίου.
“Τα «Ιχνη Εμπορίου» είναι μια πρωτοβουλία για την ενεργοποίηση της Στοάς Εμπόρων και των καταστημάτων της, έναν χώρο της πόλης που παραμένει ανενεργός, κενός από εμπορικές χρήσεις, για πάνω από 20 χρόνια. Ο απώτερος στόχος της πρωτοβουλίας, την οποία έχουν σχεδιάσει και επιμελούνται οι Χάρης Μπίσκος και Μάρθα Γιαννακοπούλου, είναι η διαμόρφωση των χώρων αυτών σύμφωνα με τις νέες ανάγκες της περιοχής και αυτών που τη χρησιμοποιούν έτσι ώστε να ενταχθεί ξανά στον αστικό ιστό του κέντρου της πόλης.Εντάσεται στο “Εργο Αθήνα”,είναι υπό την αιγίδα του Δήμου Αθηναίων και σε συνεργασία με το “Συν-Αθήνα” το δίκτυο του Δήμου Αθηναίων με τις ενεργές ομάδες πολιτών : http://www.synathina.gr/ ”
Στις 8:00μμ η εκδήλωση,θα αρχίσει με το άνοιγμα των 12 καταστημάτων.
Ένα ένα θα φωτίζεται και η κάθε ομάδα θα παρουσιάζει το έργο της.
10:00 performance από τους Oper(O)
Η ομάδα Oper(O) θα μας παρουσιάσει μια περφορμανς έκπληξη ειδικά για την στοά εμπόρων.
10:30 Φωτιστική εγκατάσταση beforelight
Η ομάδα beforelight φωτίζει τη στοά και παρουσιάζει το έργο της!
11:00 Πάρτι εγκαινίων με guest DJ’s
Θα ακολουθήσει πάρτι στη στοά με guest DJ’s την Μαριλένα Ορφανού (Berlin Brides) και τους Amateurboyz.
ΟΜΑΔΕΣ //
Μ*πλέξιμο – full me fool me – Μαρία Χρυσοστάλη, Κλεοπάτρα Κοραή, Γιάννης Λώλης, Πέτρος Λώλης
ΜΕΣΩ – Αλεξάνδρα Στάη, Γρηγόρης Παπαγρηγορίου, Χρήστος Τζαφέρος, Μαρία Γιαταγάνα, Έλενα Κουγιανού, Νεφέλη Λιούτα, Julia Lefillatre, Ζωή Μοσκοφόγλου
Φωτοκόπι – Arbit City Group, Ανάμεσα – Ρόζυ Διαμαντάκη, Σταμάτης Τσιμπίδης, Δήμητρα Δημοπούλου, Κρήνη Δημοπούλου, Μανώλης Δασκαλάκης-Λαιμός, Νατάσα Ευσταθιάδη, Γιάννης Μουράβας
Ανταλλαγαί – Λουκάς Μπαρτατίλας, Theresa Dietl, Ζυράννα Στόικου, Μαρία Ξερνού, Γιώργος Λουιζος.
Φωτοbooth – Γεώργιος Μαυρικάκης, Άννα Ρόζα Μαρία Τσιτσέλη, Κωνσταντίνα Κουμπούλη, Μαρία Ψαρρού.
Ίχνη Φόβου – Oper(O) – Εριφίλη Γιαννακοπούλου, Ειρήνη Γεωργαλάκη, Γιώργος Ζιάβρας, Γιωργίνα Γερμανού, Pauline Huguet, Pierre Magendie, Coti K, Κατερίνα Χάρου.
AthensByFabric – Αρχιτεκτονική Χωρίς Σύνορα – Κατίτα Χρυσανθοπούλου, Βασίλης Καπαρελιώτης, Τιτίκα Αντωνίου, Μαρία Μαυρίκου, Δημήτρης Περδικομάτης, Ζωγραφιά Καρέκου, Μιράντα Βατικιώτη
Ψηφίδα – Γιώργος Σκαραφίγκας, Πάνος Σακκάς, Χρήστος Κούρτογλου
Χωρίς Τέλος – Playroom (Ιωάννα Γουζέλη, Αγγελική Μπόζου), Ξενοφώντας Διαλεισμάς
Πόλη Ζοφερή – Χρυσαφένια Καλκαντζή, Κωστής Κτιστάκης, Μαρία Καρατσιώρη, Ειρήνη Κάκαρη.
Arcade dearchived -Κατερίνα Αντωνοπούλου, Κώστας Ντάφλος, φοιτητές αρχιτεκτονικης ΕΜΠ και Πανεπιστημίου Πατρών.
Φωτισμός Στοάς:
Beforelight ομάδα εικαστικού φωτισμού – Ελίζα Αλεξανδροπούλου, Δήμητρα Αλουτζανίδου, Χριστίνα Αμπατζίδου, Κωνσταντίνα Ευαγγέλου, Κέλλυ Εφραιμίδου, Δημήτρης Θεοχαρούδης, Μαρία Λαζαρίδου, Βασίλης Ντόβρος, Ειρήνη Στείρου
Περισσότερα στο : http://www.tracesofcommerce.com/
Σχόλια για αυτό το άρθρο