Oλοένα και περισσότερος κόσμος ενδιαφέρεται να μάθει Κινέζικα ως δεύτερη γλώσσα. Είναι όμως όντως τόσο δύσκολη όσο φημολογείται; Εμείς ρωτήσαμε τους ειδικούς στο Siountri School, το κέντρο που ηγείται στην εκμάθησή της κινέζικης γλώσσας στην Ελλάδα και συγκεντρώσαμε τους 3 πιο διαδεδομένους μύθους που επικρατούν γύρω από τα Κινέζικα και διαπιστώνουμε κατά πόσο ισχύουν.
Μύθος 1: Για να διαβάζω Κινέζικα, πρέπει να ξέρω και τα 50.000 περίπου ιδεογράμματα!
Πραγματικότητα: Ούτε οι ίδιοι οι Κινέζοι δεν γνωρίζουν όλα τα ιδεογράμματα, αφού μόλις 2.500 κινέζικοι χαρακτήρες απαιτούνται για την καθημερινή συνεννόηση. Μάλιστα, τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα χάρη στο σύστημα γραφής pinyin, όπου ο ήχος των ιδεογραμμάτων αντιστοιχίζεται με τη δυτική γραφή, με βάση το λατινικό αλφάβητο. Για παράδειγμα η λέξη μαθητής (学生), διαβάζεται Xuéshēng – εύκολο; Ξεκίνησε λοιπόν από τα ιδεογράμματα που σε δυσκολεύουν, με την επανάληψη θα δεις πως γραφή και ανάγνωση… μία ιδέα είναι!
Μύθος 2: Η γραμματική στα Κινέζικα είναι πιο περίπλοκη από την ελληνική.
Πραγματικότητα: Μπροστά στην ελληνική, η κινέζικη γραμματική είναι «παιχνιδάκι», αφού δεν υπάρχουν γένη, αριθμοί και πτώσεις και η σύνταξη των προτάσεων είναι αρκετά απλή. Όπως και με το λεξιλόγιο, δεν χρειάζεται να αναζητάς ακριβή αντιστοιχία με την ελληνική γραμματική. Πρόκειται για μια γλώσσα με τις δικές της ιδιαιτερότητες – και γι’ αυτό ακριβώς την αγαπάς!
Μύθος 3: Δεν υπάρχει η ευκαιρία για εξάσκηση με Κινέζο συνομιλητή στην καθημερινότητά μου.
Πραγματικότητα: Είναι πράγματι σπάνιο, αλλά όχι ακατόρθωτο. Η εκμάθηση Κινέζικων στο Siountri School, πραγματοποιείται από καθηγήτριες που έχουν σαν μητρική τους γλώσσα τα Κινέζικα. Οπότε, οι σπουδαστές μπορούν να δουλέψουν την επικοινωνία τους, κάνοντας προφορική εξάσκηση μόνο στα Κινέζικα με την καθηγήτρια και τους συμμαθητές τους. Είναι σημαντικό ακόμη και αν δεν βρίσκεις τις ακριβείς λέξεις, να χρησιμοποιήσεις πιο απλές προτάσεις, αφού σημασία έχει να συνεννοηθείς σωστά και να αποκτήσεις εμπειρία στη χρήση της γλώσσας!
Συνεπώς, η εκμάθηση της κινεζικής γλώσσας είναι σίγουρα απαιτητική αλλά όχι ακατόρθωτη. Αν έχεις σύμμαχούς σου τους έμπειρους και native speaking καθηγητές του Siountri School, οι μύθοι καταρρίπτονται κι ένα ακόμη σημαντικό προσόν γίνεται πραγματικότητα στο βιογραφικό σου!
Τα πιο ψαγμένα Κινέζικα με τον Δημήτρη Μακαλιά! Δες το παραπάνω βίντεο κι αν τελικά συμφωνείς με τον Δημήτρη Μακαλιά ότι τα Κινέζικα δεν είναι τόσο… “Κινέζικα” όσο μας ακούγονται, η Κατερίνα-Yue Wu και οι υπόλοιπες κορυφαίες καθηγήτριες κινεζικής γλώσσας του Siountri School σε περιμένουν στα νέα τους τμήματά με έκπτωση 25% και δώρο τα βιβλία.
Σχόλια για αυτό το άρθρο