Ευλογημένο το οξυγόνο στο Πήλιο. Βάλε την αλλαγή της ώρας και βάλε και την έξτρα Β12 που μου έδωσε ο γιατρός σαν συμπλήρωμα, νιώθω σα να βρίσκομαι ένα σύννεφο που με πάει για νάνι. Τώρα τελευταία κατάφερα να κοιμάμαι λίγο πιο αργά το πρωί χωρίς τύψεις. Ο πατέρας μου που ήταν στρατιωτικού μενταλιτέ, θεωρούσε χυδαίο το να κοιμάσαι μέχρι το μεσημέρι έτσι δρομολογήθηκα να ξυπνάω νωρίς, ότι και να είχε συμβεί το προηγούμενο βράδυ. Το πολέμησα και αυτό όμως και απολαμβάνω το περίφημο cat nap που έχει ώρες πρωϊνής εκπομπής, είναι τεράστια πολυτέλεια και έχω διεκδικήσει στη ζωή μου όπως η Σκάρλετ Ο Χάρα την Τάρα.
Στη διαδρομή από το Βόλο θαυμάσαμε για μία ακόμα φορά τους χάλια δρόμους που χρυσοπληρώνουμε στα ατελείωτα διόδια. Καλά εκεί στο κομμάτι όταν βγαίνεις από την πόλη πρέπει να σε πληρώνουν και να είσαι και τυχρός αν σε κάποιο βουναλάκι της εθνικής δε σπάσεις το αυτοκίνητό σου..είναι κανονικό ρόλερ-κόστερ και φροντίζω πάντα ο Άλεξ που έχει και ευαισθησία στις διαδρομές να έχει πάρει primperan..
Να βάζω και μία φωτό το μπαμπα και μία τον παππού μου το Θόδωρο που ήταν μέγας στρατηγός να δείτε που κρατάει η σκούφια της πειθαρχίας. Ότι λέμε εδώ στην οικογένεια το κάνουμε..
Με το που φτάσαμε δεν άφησα τη βιταμίνη Β12 να με ρίξει και πήγα στην τελευταία παράσταση του Εscuela του Λευτέρη Γιοβανίδη σε αυτό το υπέροχο θέατρο Θησείον. Η Τουρναβίτου είναι το στενάκι των θαυμάτων..
Η παράσταση θα ανέβει και πάλι τη νέα σεζόν και εύχομαι να ανέβουν και άλλες πολλές εκεί γιατί ο χώρος και η περιοχή είναι αριστούργημα.
Στο μαγικό στενό της Τουρναβίτου κάθε τοίχος έχει και διαφορετικό χρώμα και όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους. Από τον περασμένο Απρίλιο, η φωτογραφία ενός εντυπωσιακού ελληνικού γράφιτι του street artist Achilles που κλέβει τις εντυπώσεις και δημοσιεύτηκε και στην Guardian.
O κόκκινος τοίχος του θεάτρου, η μπλε πόρτα της Quinta και το τρισδιάστατο δρακουλογκράφιτι.
Δίπλα στο θέατρο κολλητά βρίσκεται το υπερβολικά καλόγουστο σε όλα μπαρ Quinta. Το όνομα του μαγαζιού είναι ένας φόρος τιμής στο θρυλικό κλαμπ Quinta της Φωκίωνος Νέγρη του ‘60, που είχε πελάτες όπως ο Ωνάσης, η Βουγιουκλάκη και ο Ομάρ Σαρίφ αλλά και στο θέατρο Θησείον, ακριβώς δίπλα. Προσωπικά χαίρομαι που δε γίνεται πια ο χαμός του El Pecado και του Βαρελάδικο Flashback γιατί οι χώροι που μου αρέσουν είναι αυτοι που διασκεδάζεις μεν αλλά και επικοινωνείς παράλληλα.
Για περισσότερη επικοινωνία ανηφορίσαμε στο Bar de Theatre όπου επικοινωνούσαν τέλεια μεταξύ τους οι πιο χοτ πρωταγωνιστές μας όπως ο Φάνης Μουρατίδης, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, Κώστας Κόκλας, Άλκις Κουρκουλος και όπου ο Θανάσης Βισκαδουράκης ....που είναι ο ιδανικός σύζυγος και έχει screensaver φωτό του γάμου του- μας έκανε να κυλιόμαστε κάτω από τα γέλια με τα μοναδικά ανέκδοτά του..
Σχόλια για αυτό το άρθρο