Το χαριτωμένο παιδάκι με το ποδηλατάκι του, είναι ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΑΤΖΗΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, ο ηθοποιός που ξεχωρίζει σε ό,τι κι αν κάνει, κωμικό ή δραματικό’. Μπορεί να έγινε πασίγνωστος από τα ‘ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ’, είχε όμως ήδη μια λαμπρή πορεία στο ..
θέατρο, η οποία συνεχίζεται και φέτος με τον ‘ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ’. Γεννημένος στη Μυτιλήνη που λατρεύει, φοίτησε στη δραματική σχολή του Λαικού πειραματικού θεάτρου του Λ. Τριβιζά και στη δραματική σχολή του Γ. Θεοδοσιάδη. Συνεργάστηκε με πολλούς σημαντικούς σκηνοθέτες και έπαιξε σε παραστάσεις – σταθμούς. Εκτός από την ‘θητεία’ του στην ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΗΝΗ (αναφέρομαι παρακάτω αναλυτικά), τον είδαμε : στη ΛΥΣΙΣΤΡΑΤΗ, με το Λ. ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΥ, στο θρυλικό ΕΚΤΟ ΠΑΤΩΜΑ, στην ΟΠΕΡΑ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΡΑΣ σε σκηνοθεσία ΖΥΛ ΝΤΑΣΣΕΝ, στο ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΑΚΟΥ, στο Ο ΑΙ ΒΑΣΙΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΤΗ ΛΕΡΑ, στο ΑΝΑΜΕΙΝΑΤΕ ΣΤΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΣΑΣ, στο ΣΕΣΟΥΑΡ ΓΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ, στην ΚΩΜΩΔΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΩΝ, στο Σ’ ΑΓΑΠΩ, ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ, ΧΩΡΙΖΟΥΜΕ, στο ΣΥΜΠΕΘΕΡΟΙ ΑΠ’ ΤΑ ΤΙΡΑΝΑ, στο ΝΑ ΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ Η΄ΝΑ ΜΗ ΖΕΙ και τόσα άλλα, που όλα έχουν το προσωπικό του στίγμα και αγαπιούνται από τον κόσμο. Στις αρχές σχεδόν της καριέρας του, γνωρίστηκε με τα παιδιά του ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ που είχαν φύγει πια από το ΑΛΣΟΣ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ, και παρουσίαζαν τις επιθεωρήσεις τους στα κεντρικά θέατρα, ως ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΗΝΗ πλέον. Εκεί παίζει μαζί με τον ΛΑΚΗ ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΥ, τον ΣΤΑΜΑΤΗ ΦΑΣΟΥΛΗ, την ΑΝΝΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ, την ΜΙΡΚΑ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, την ΜΙΝΑ ΑΔΑΜΑΚΗ, τον ΔΗΜΗΤΡΗ ΠΙΑΤΑ, την Α. ΜΟΥΤΟΥΣΗ, τον Γ. ΚΕΝΤΡΟ και άλλους. Δημιουργούνται ισχυροί δεσμοί, που τον ενώνουν και σε άλλες συνεργασίες αργότερα, θεατρικά και τηλεοπτικά, όλες επιτυχημένες και ξεχωριστές. Όσοι όμως παραμένουν παιδιά, πάντα θα τραγουδάνε το τραγούδι από την παιδική σειρά της ΕΡΤ 2 που συμμετείχε, τον ΠΑΤΑΤΟΥΦ…”Πατατούφ, θα πει τραγούδι μαγικό στη φαντασία, θα πει τραγούδι, κωλοτούμπες, φασαρία, Πατατούφ θα πει τραγούδι, ξεφαντώματα κι αστεία…” (οι φωτογραφίες είναι από τις παραστάσεις ”ΑΛΛΑΓΗ ΚΙ ΑΠΑΝΩ ΤΟΥΡΛΑ” και ”ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΥΣΤΕΡΙΑ”)
Σχόλια για αυτό το άρθρο